Niesamowita seria akordeonistów

Sanoccy akordeoniści, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku, kontynuują rewelacyjną serię znakomitych występów na 3 kontynentach. Pod koniec kwietnia Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła spróbowali swoich sił w bardzo trudnym konkursie w USA – Accordion Stars International. Filip zdobył w nim bardzo wysoką czwartą lokatę tuż za podium wśród wybitnych akordeonistów z 17 krajów, co było równocześnie pierwszym wyróżnieniem i czwartym miejscem w rankingu światowym w tej kategorii, Kacper uzyskał 10 lokatę, również premiowaną wyróżnieniem. Przewodniczącym jury oceniającym prezentacje ponad 200 wykonawców z całego świata był słynny wirtuoz Wiaczesław Siemionow. Obaj chłopcy kolejny raz podbili Włochy, po sukcesach w Mediolanie pięknie zaprezentowali się w Riccione koło Parmy w Międzynarodowym Festiwalu „Future Stars Italy”. Filip i Kacper zdobyli w nim I miejsca zarówno solo, jak i grając razem w duecie.

Na początku maja trójka sanockich wirtuozów uczestniczyła z kolei w Grand Music Festiwal w Nur – Sultan (dawna Astana), stolicy dalekiego Kazachstanu. I tu ich występy wzbudziły takie  uznanie, że wszyscy – czyli Dawid Siwiecki, Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła zdobyli Grand Prix w kategoriach solowych, zaś duet Filip & KacperGrand Prix w kategorii zespołów kameralnych.

Ze środkowej Azji poczwórni laureaci Grand Prix przenieśli się do Polski, gdzie w Gorlicach odbywał się w dniach 7-9 maja najważniejszy od dwóch lat polski konkurs akordeonowy, organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i rekomendowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – XIX Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe z udziałem 140 najlepszych uczniów i zespołów w Polsce. I znów sanoccy uczniowie spisali się znakomicie, potwierdzając w pełni zagraniczne sukcesy. Dawid Siwiecki zdobył I nagrodę, a Filip Siwiecki pierwsze wyróżnienie – obaj w kategorii solistów do 16 lat. Natomiast Filip Siwiecki w duecie z Kacprem Kosztyłą okazali się najlepsi w Polsce w kategorii zespołów kameralnych szkół muzycznych II stopnia zdobywając główna nagrodę.

Nie przebrzmiały jeszcze echa wspaniałych występów w Gorlicach, a 10 maja rozstrzygnięty został kolejny prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w czeskiej Ostrawie. Występy licznych uczestników oceniało 20 osobowe Jury wybitnych akordeonistów, a wyniki znów przeszły najśmielsze oczekiwania. Pierwszą nagrodę zdobył Dawid Siwiecki, a II miejsce Kacper Kosztyła – w kategorii do 14 lat, zaś w bardzo trudnej kategorii do 17 lat wyróżniony został Filip Siwiecki. 12 maja ogłoszono wyniki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Opus 2021” w Krakowie, w Jury którego zasiadali muzycy różnych specjalności z wielu krajów świata – od Japonii po USA. I m-ce zdobył w nim Dawid Siwiecki, III m-ce Kacper Kosztyła oraz w starszej kategorii – Filip Siwiecki, a duet Filip&Kacper uzyskał wyróżnienie wśród kilkudziesięciu zespołów o różnych składach jako najlepszy zespół akordeonowy. 15 maja rozstrzygnięto również Specjalną Edycję Międzynarodowego Festiwalu „Future Stars Italy” w Riccione we Włoszech, I m–ce zdobył w nim Dawid Siwiecki.

Do wszystkich tych konkursów przygotowywał uczniów ich pedagog – prof. ośw. Andrzej Smolik. Odbywały się one – podobnie jak poprzednie – online – poprzez przesłanie nagrań video, według regulaminów i programów obowiązujących w każdym konkursie oraz wymogów czasowych. Bardzo dobre nagrania spełniające te warunki wykonał Grzegorz Bednarczyk. Nadmienić warto, że  trudy nauki muzyki chłopcy łączą z nauką w swoich macierzystych szkołach – Dawid – I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, Filip – II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, Kacper – Szkoła Podstawowa w Dydni.

Ostatnie sukcesy są uwieńczeniem niesamowitej serii sanockich akordeonistów – w ciągu ostatnich sześciu tygodni zdobyli 25 razy Grand Prix i pierwsze miejsca, 7 razy drugie,; ponadto 3 razy trzecie i 6 razy wyróżnienia. Ich autorom należą się najwyższe słowa uznania i życzenia kolejnych sukcesów !

Filip Siwiecki

Filip Siwiecki

Dawid Siwiecki

Dawid Siwiecki

Kacper-Kosztyła

Kacper-Kosztyła

-

Italia 2021 Andrzej Smolik Italia 2021 Grand Prix Kazachstan 2021 Dawid Siwiecki USA 2021 Filip Siwiecki dyplom Kazachstan 2021 Dawid Siwiecki kazachstan (2) kazachstan (3) kazachstan (1) Gorlice 2021 (2) Gorlice 2021 (5)