XIX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2016”

XIX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2016”

21.04.2016 r. czwartek godz. 19.00 – Koncert Inauguracyjny – Sanocki Dom Kultury

naglowek

W najbliższym czasie sanockich melomanów czeka wielka uczta duchowa. W dniach 21.04 – 24.04 odbędą się XIX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2016” pod Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Burmistrza Miasta Sanoka Tadeusza Pióro. Jest to największa impreza akordeonowa w Polsce odbywająca się co dwa lata. 

W tym roku został pobity absolutny rekord zgłoszeń – 140 solistów i zespołów, łącznie ponad 300 uczestników. Ale najważniejsze dla Sanoczan to wspaniałe koncerty towarzyszące, które odbędą się w ramach Festiwalu. Planowani wykonawcy koncertów to znakomici, uznani w świecie artyści. Koncert Inauguracyjny wykona akordeonista z Włoch Samuele Telari – solo oraz w duecie międzynarodowym z Natalią Mielnikovica z Łotwy. Inni znakomici wykonawcy koncertujący na całym świecie to m. in.: zespół Jascha Lieberman Trio (skrzypce, akordeon, kontrabas),  Maciej Zimka, znakomity duet akordeonowy z Kijowa Lidia Futorska, Irina Serotiuk oraz rewelacyjna Orkiestra Akordeonowa z Wilna. Szczególnie atrakcyjny będzie koncert pochodzącego z Zagórza Bartosza Głowackiego (Londyn)Młody Muzyk Roku 2009 w Polsce i finalista Konkursu Eurowizji w Wiedniu z Robertem Luftem – gitara – koncertujący po całym świecie, a w listopadzie 2015 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Całość zakończy Koncert Laureatów. Koncerty odbędą się w Sanockim Domu Kultury o godz. 19.00 (niedzielny o godz. 18.00 poprzedzi wręczenie nagród i wyróżnień), zaś Zbigniew Chojnacki – w PSM – niedziela o godz. 15.00 z Koncertem muzyki jazzowej i elektronicznej.

Mamy znakomitą informację – na wszystkie koncerty występ jest wolny, dzięki wsparciu Rady Miasta Sanoka oraz Powiatu Sanockiego i całej grupy naszych wspaniałych Sponsorów – m. in. Firma Herb, Sanok Rubber Company S.A. PGNiG, Fundacja Bankowa im. M. Kantona i Pass-Pol.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki, zarówno lekkiej, łatwej i przyjemnej, jak i poważnej na 1, 2 i wiele akordeonów lub akordeon z innymi instrumentami.

plakat MSA2016 A4

Samuele Telari jest wybitnym włoskim akordeonistą młodego pokolenia, zwycięzcą wielu festiwali i konkursów: m. in.: „Città di Castelfidardo”, “Premio Zinetti”, “Premio A. Salieri”, “Città Piove di Sacco”, “Premio Civardi”, “Klingenthal Accordeon Wettbewerb”, “Contemporaneamente Fisarmonica”. Akordeonista poza występami na konkursach bardzo często koncertuje w wielu krajach Europy na różnego rodzaju festiwalach: m. in. we Włoszech, Angli, na Łotwie, Ukrainie i w Serbii. Samuele zagra solo kilka wirtuozowskich kompozycji, m.in. Finał Koncertu D-Dur Piotra Czajkowskiego w niezwykłej aranżacji na akordeon solo.

Natalia Melnikovica jest znakomitą Łotewską akordeonistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Rydze, również zwyciężczynią wielu prestiżowych konkursów i festiwali.  Samuele Telari i Natalia Melnikovica tworzą razem unikalny międzynarodowy duet akordeonowy. Podczas koncertu usłyszymy w jego wykonaniu znane utwory muzyki klasycznej, m. in.: A. Vivaldiego, A. Piazzolli, W. A. Mozarta, A. Schnittkego.

 

Jascha Lieberman Trio zostało założone w 1995 przez Jaschę Liebermana. Na repertuar zespołu  składa się: tradycyjna muzyka Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, utwory stylizowane na Folklorze żydowskim oraz kompozycje lidera zespołu Jaschy Liebermana. W oryginalnych aranżacjach muzycy sięgają po elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej. Artyści mają w swoim dorobku nagrania telewizyjne, radiowe, CD oraz koncerty w niemal całej Europie i Ameryce Północnej. Jascha Lieberman Trio na specjalne zamówienie, wystąpiło między innymi na koncertach dla Romana Polańskiego, Shlomo Mintza, Ronalda Laudera, Filharmoników Londyńskich. Zespół bierze udział w najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych obok takich sław jak Zubin Mehta, Martha Argerich, Mischa Maisky, Nigel Kennedy. Na zaproszenie Martina Engstroema, dyrektora A&R Deutsche Grammophon, Jascha Lieberman Trio wystąpiło na festiwalu w Verbier (Szwajcaria, 2000).  Jedna z wielu recenzji zespołu – Jasha Liberman Trio i muzyków z nim współpracujących:  „Czarodziejskie połączenie skrzypiec, akordeonu i kontrabasu”, „Gra czuła i wirtuozowska, dźwięki jakby z innego świata, potrafią zaprezentować historię bez słów, magiczna i tajemnicza podróż, unikatowa wizja dźwięku, finezja”.

 

22.04.2016 r. piątek, godz. 19.00 – Koncert Jubileuszowy utworów Władimira Runczaka.

Duet Lidia Futorska i Irina Serotiuk

 

Irina Serotyuk – akordeonistka, laureatka wielu międzynarodowych konkursów, m. in. Citta di Castelfidardo”, Międzynarodowy Konkurs w Klingenthal, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Kijowie, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy na Łotwie, Mołdawia, Kazachstan, Litwa, Rosja, Serbia. Koncertują na Ukrainie w Polsce, Holandii, Rosji, Bośni i Hercegowinie, Szwecji i Włoszech. Lidia Futorska - skrzypaczka, laureatka konkursów i festiwali międzynarodowych, występowała na wielu estradach w takich krajach jak: Polski, Słowacji, Austrii, Kanady, Węgier, Azerbejdzanu, Szwecji i Włoch. Wykonają one utwory Włodzimierza Runczaka w ramach Jubileuszu jego twórczej wybitnej działalności artystycznej.

Orkiestra Akordeonowa Consona – znakomity zespół złożony z pedagogów akordeonu z Wilna i całej Litwy, koncertujący z ogromnym powodzeniem w różnych krajach, laureat m. in. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Castelfidardo. Prezentował się już w Sanoku i przyjmowany był bardzo gorąco. Gra przede wszystkim muzykę popularną trafiającą do najszerszej publiczności.

 

plakat wystawa